Ana sayfa Nerede? Nasıl Gidilir? Aziz Barnabas Manastırı Nerede Nasıl Gidilir?

Aziz Barnabas Manastırı Nerede Nasıl Gidilir?

1493
0

Aziz Barnabas Manastırı nerede? diye sormadan önce sanırım Aziz Barnabas hakkında bir kaç cümle etmek gerekiyor.

Aziz Barnabas hakkında en çok bilinen şey Barnabas İncili isimli Hristiyanların kutsal kitabı İncil’in kayıp versiyonu hakkındaki hikayelerdir.

Aziz Barnabas Manastırı

Aziz Barnabas Manastırı Nerede?

Aziz Barnabas’ın ismini taşıyan, bir kilise ile manastırdan oluşan ve geçmişi 477 yılına tarihlenen dini kompleks ise günümüzde Kıbrıs‘ta bulunuyor. St. Barnabas Kilisesi ve Manastırı, Salamis Nekropolü’nün batı ucunda yer alıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tarihi noktalar arasında dini önem taşıyan yerlerden olan Aziz Barnabas Manastırı‘nın son halini Osmanlılar 1756 yılında kazandırmışlar.

Salamis doğumlu bir Yahudi olduğu bilinen ve Aziz Paul’a yoldaşlık yaptığı için öldürüldüğü kabul edilen Aziz Barnabas‘ın ismini taşıyan manastırda günümüzde bir ikona müzesi, bazı arkeolojik buluntuların sergilendiği bölümler bulunuyor.

Aziz Barnabas Manastırı ve Aziz Barnabas’ın Hikayesi

Belirttiğimiz gibi Salamis’te doğan Barnabas, sonrasında eğitim almak için Kudüs’e gider. Tekrar Kıbrıs’a döndükten sonra milattan sonra 45 yılında Aziz Paul ile hrıstiyanlığı yayma çalışmalarına başlar.

Bu faaliyetleri kendi vatandaşları olan Yahudiler tarafından sert tepki görür ve öldürülür. Cesedi bir gece taş bağlanarak denize atılmak için bataklıkta saklanır. Bu sırada bu olaylara şahit olan öğrencilerinden bir kısmı cesedi gizlice alır ve Salamis’in batısında bir harnup ağacının altında bulunan yeraltı mağarasına gömerler. Göğsüne de St. Mathews’un yaptığı İncil’in kopyasını koyarlar.

Öğrencilerin de durumun anlaşılmasından sonra Kıbrıs’ı terk etmelerinden dolayı bir süre sonra adada mezarın yerini bilen kimse kalmaz.

432 Yıl Sonra Bulunuyor

Hikayeye göre bu tarihten tam 432 yıl sonra Piskopos Anthemios rüyasında cesedin saklı olduğu yeri görür ve mezarın açtırır. Mezar açılınca, cesedin göğsüne işaret olarak konulan St. Mathews incilinden, cesedin St. Barnabas’a ait olduğu anlaşılır.

Piskopos Anthemios, St. Barnabas’in kemiklerini ve İncil’i İstanbul’a götürür ve İmparator Zeno’ya sunar. Bu olaydan sonra da İmparator, Kıbrıs Kilisesi’nin özerkliğini ilân edip, St. Barnabas’ın bulunduğu yere bir manastır inşa edilmesi için para bağışlar ve 477 yılında yapı tamamlanır.

Aziz Barnabas Manastırı da günümüzde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here