Ana sayfa Nerede? Nasıl Gidilir? Edirne Nerede, Nasıl Gidilir?

Edirne Nerede, Nasıl Gidilir?

724
0

Tarih boyunca doğu coğrafyasının Avrupa’ya ve Balkan topraklarına açılan kapısı olan Edirne, geçiş yolları üzerindeki konumu ve ticaretinin canlılığı ile tarihin her döneminde önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuştur.

Edirne Nerede?

Marmara Bölgesi Trakya bölümünün en batısında yer alan Edirne, kuzeyde Bulgaristan, batıda Yunanistan, doğuda Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale ile komşu bir ilimizdir.

Deniz seviyesinden 41 metre yükseklikte yer alan kentin fiziki sınırlarını, kuzeyda Istranca Dağları, güneyde Koru Dağları ve Ege Denizi, batıda Meriç Nehri, doğuda ise Ergene Ovası belirliyor.

Edirne'ye Nasıl Gidilir?

Edirne’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan demiryolu ve karayolları ile bir köprü görevi gören Edirne’ye ulaşım oldukça kolay.

Edirne, D-100 karayolu ve Avrupa Otoyolu ile İstanbul ve Anadolu’ya, D-550 karayolu ile de Çanakkale ve Ege bölgesine bağlanıyor. Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden karayolu ve demiryolu ile Bulgaristan ve Avrupa’ya bağlanan Edirne, Pazarkule ve İpsala Sınır Kapısı’ndan karayolu ile, Uzunköprü’den de demiryolu ile Yunanistan ve Avrupa’ya bağlanıyor.

Edirne’ye ulaşım için İstanbul’dan kendi aracınız, kiralık araç veya sürekli sefer yapan şehirlerarası otobüsler ile ulaşmanız çok kolay

Edirne Nerede?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here