Ana sayfa Gezilecek Yerler Zeugma Müzesi: Gaziantep Gezisinde Olağanüstü Bir Yer

Zeugma Müzesi: Gaziantep Gezisinde Olağanüstü Bir Yer

2531
1

Gaziantep gezisi planlıyorsanız Gaziantep’e gittiğinizde yapacak onca şeyin arasında Gaziantep’de gezilecek yerler listesinin başında Zeugma Mozaik Müzesi geliyor.

Gaziantep gezisi gerçekten keyif veren bir program. Bu programınız arasına katmanız gereken Zeugma Mozaik Müzesi gezisi ise Gaziantep seyahatinizin en anlamlı saatleri olacak.

Gaziantep Gezisi

Zeugma Mozaik Müzesinde sergilenen eserler ağırlıklı olarak Milattan Önce 3. yüzyılda kurulan ve o dönemlere kadar dünyanın gördüğü en büyük hükümdarlardan biri olan Büyük İskender’in komutanlarından Seleukos’un imzasını taşıyan şehir Zeugma’ya ait.

Kentin Roma devrindeki zengin gündelik hayatını sergileyen mozaikler muhteşem bir dönemi işaret ediyor. Günümüzde Birecik Barajı suları altında kalan kentin mozaikleri 2000 yılında müzelere taşınarak korunabilmiş.

Gaziantep Gezisi Çingene Kız Mozaiği

Zeugma’nın ve belki de günümüzde Gaziantep’in simgesi olan “Çingene Kız” ismi verilen mozaik de, Zeugma Mozaik Müzesinde bulunuyor.

Zeugma’nın hikayesi ve kazı çalışmalarına ait görüntülerin de izlenebildiği müze, aynı zamanda bana göre Türkiye’nin müzecilik anlamında bir gurur çalışması. Müzenin ışıklandırmasından ambiyansına kadar her detay çok başarılı.

Gaziantep Gezisi

Müze, gerek yapısal kompleksi gerekse içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. 30 bim metrekarelik Gaziantep Eski Tekel Fabrikası arazisi üzerine kurulan binası, 3 adet bina topluluğundan oluşan kompleks bir yapı. Sergi salonları 7 bin metrekareden daha fazla. Müzede ayrıca Hitit rölyeflerini, Mars heykelini ve daha birçok eseri görme şansınız bulunuyor.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Nisan – Ekim ayları arasında 09:00 – 17:00, Kasım – Mart ayları arasında ise 09:00 – 17:30 saatleri arasında gezilebiliyor.

Zeugma Mozaik Müzesi giriş ücreti 15 Türk Lirası ancak müzekart ‘da geçerli.

Birçok müze gibi Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’de pazartesi günleri kapalı.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here