Ana sayfa Nerede? Nasıl Gidilir? Herkül Lahiti Nerede?

Herkül Lahiti Nerede?

777
0

Elli yıl kadar önce ülkemizden kaçırıldığında pek de ses edilmemiş olan ancak kısa bir süre önce tekrar yurduna dönmesi için oldukça ses çıkarılan ve bu konuda da başarılı olunan Herkül Lahiti Nerede? Herkül veya Herakles olarak bilinen lahit, bunca yorgunluğunun üzerine artık Antalya Müzesi‘nde dinleniyor.

Herkül Lahiti Nerede?

Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde ise Herkül olarak bilinen mitolojik kahramanın kabartmalarıyla süslü olan ve bu nedenle Herkül Lahiti olarak bilinen arkeolojik eser bundan 50 yıl önce, Perge Antik Kenti nekropolünde yapılan kazılarda bulunduktan sonra yurtdışına kaçırılmıştı.

Yıllarca Herkül Lahiti Nerede? diye sorulsa da bulunamayan eser, İsviçre makamlarınca bulunup, Perge kökenli olduğu anlaşılınca Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan süreç sonucunda ait olduğu Türkiye’ye getirilmişti.

Herkül Lahiti Nerede?

Antalya Müzesi’nde Bulunan Lahitin Özellikleri

Türkiye’ye getirildikten sonra ait olduğu Antalya‘ya ulaştırılan ve Antalya Müzesi‘nde sergilenen Herkül Lahiti tam 220 yaşında.

235 santimetre boyunda ve 112 santimetre genişliğinde olan lahitin üzerinde Herkül’ün 12 görevinin tasviri olan kabartmalar bulunuyor.

Mitolojiye göre Herkül, Zeus’un Alkmene’den olan oğlu. Zeus’un diğer karısı olan Hera ise Alkmene’yi kıskandığı için Herkül bebekken iki yılan ile onu öldürmek istemiş. Ama yarı tanrı ve gücün temsilcisi olarak bilinen Herkül, bebek olmasına rağmen iki yılanı da boğarak öldürmeyi başarmış.

Büyüdüğünde ise babasının isteğiyle amcasının oğlu Mykenai Kralı Eurystheus’un hizmetine girip, onun tarafından verilen 12 büyük ve zor görevi başarmış.

İşte Antalya Müzesi‘nde bulunan Herkül Lahiti’nin üzerinde bulunan kabartmalarda tasvir edilen konular bu on iki görevi anlatıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here