Ana sayfa İç Anadolu Kayseri Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri Gezilecek Yerler

580
0

İsmini Kapadokya Kralı Archelaos (M.Ö. 36, M.S. 17) zamanında Roma İmparatoru olan “Caisar Avgustus”a ithafen “Kaisaria” olarak alan Kayseri, sadece bu nedenle bile ne kadar uzun bir tarihi geçmişe sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Kayseri kenti, tarihi ve bu tarihi oluşturan hikayeleri, gezilecek yerleri, son dönemde en popüler kış tatili merkezleri arasında yer alan Erciyes Kayak Merkezi ve tabii ki hem merkez hem de kayak amaçlı konaklama tesisleri yani Kayseri otelleri ile de popülerliğini kaybetmeden, her dönem en gözde noktalar arasında yer almaya devam ediyor.

Türkiye’nin nüfus açısından en kalabalık şehirleri arasında on dördüncü sırada yer alan Kayseri, iç anadolu bölgesinde Ankara ve Konya’dan sonra en büyük üçüncü şehir.

Kayseri gezilecek yerler

Kayseri’nin hem ailece hem de arkadaş gruplarıyla gidilebilecek gözde tatil şehirlerinden biri olmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri tabii ki Erciyes Kayak Merkezi ve kayak otelleri. Ancak oluşan bu algıyla Kayseri’nin gezilecek yerleri gölgede kalıyor gibi görünse de, eğer seyahatinizi ve konaklamanızı Kayseri merkez otelleri bölgesinde yapıyorsanız bunun düşündüğünüz gibi olmadığını hemen anlayabilirsiniz.

Şehirde her mevsimde farklı zenginlikler sunan coğrafi özellikler ile konaklama seçeneklerinin de bolca alternatif taşıması, Kayseri uygun oteller konusunda da kolaylık sağlıyor.

Kentte kış aylarının gözde kayak merkezi Erciyes’in sunduğu popülarite ile eğlence ve heyecan dolu deneyimler kayak otelleri konusunda da seçenekleri çoğaltıyor.

Belki bir hafta sonu kayak tatili ya da belki ailece gidilen bir sömestr tatili için de tercihler arasında yer alabilecek olan şehrin özellikle uygun fiyatlı Kayseri otelleri ile aklınızı çelebileceğini düşünerek kısaca gezilecek yerlerinden bahsetmek istedik.

Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri gezilecek yerler bakımından sanıldığının aksine çok zengin bir şehir. Hem aklımızda kolay kalması hem de planlama yapmanın kolay olması için bunları bir liste halinde aşağıda aktarmak en doğru adım gibi görünüyor..

Cumhuriyet Meydanı

Kayseri konaklama tercihiniz şehir merkezi otelleri ise kentin kalbi olarak nitelendirilebilecek Cumhuriyet Meydanı’nı mutlaka görmelisiniz. 5 bin yıllık şehrin izlerini barındıran meydanda eski ile yeninin nasıl birbirine karıştığını izlemek oldukça keyif verici.

Meydanda yer alan ve Roma, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde kullanılmış olan, tarihi milattan önce 3.cü yüzyıla kadar uzanan Kayseri Kalesi en çok dikkat çeken yapılar arasında bulunuyor. Orijinali 2 kapılı, 18 burçlu olan bu yapıya, sonraları 1 kapı daha eklenmiş.

Kayseri Kalesi

Meydanın bir diğer dikkat çekici yapısı ise bir kule. Sultan II. Abdülhamit döneminde birçok şehirde yapılan saat kulelerinden biri olan Kayseri Saat Kulesi. Kesme taştan inşa edilen yapı 1906 yılında Tavlusunlu Salih Usta tarafından yapılmış.

Kayseri Saat Kulesi

Meydana hakim konumda yer alan diğer yapılar arasında ise Bürüngüz Camii ile Kurşunlu Cami bulunuyor.

Kurşunlu Cami, 22 yaşına kadar Kayseri’de yaşamış olan Mimar Sinan’a atfedilen bir eser olsa da, onun eseri olmadığı konusunda da rivayetler bulunan tek minareli etkileyici bir eser.

Gevher Nesibe Medresesi

Selçuklu Sultanı II.Kılıçarslan’ın kızı olan Gevher Nesibe Sultan’ın verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetmesiyle vasiyeti üzerine kardeşi olan Gıyaseddin Keyhüsrev tarafında 1205 – 1206 yılları arasında inşa edilen yapı, Anadolu’nun ilk Türk uygulamalı tıp merkezi olarak biliniyor.

Mimar Sinan Parkı içinde bulunan Gevher Nesibe Hatun Medresesi, tıp medresesi (tıbbiye), şifahane (hastane) ve bimarhane (akıl hastanesi) bölümlerinden oluşuyor.

Döneminde akıl hastalarına yönelik su ve müzik sesiyle tedavi uygulanan bimarhane bölümünde hastaların düzenli yıkanabilecekleri hamam da bulunuyor.

Gevher Nesibe Hatun Medresesi

Gevher Hatun Medresesi, günümüzde Selçuklu Medeniyeti’nin birçok yönüyle ele alındığı ve özellikle bimarhane bölümündeki uygulamaların ışık ve ses efektleriyle yeniden canlandırıldığı Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak hizmet veriyor.

Tarihi Kayseri Mahallesi

Tarihi Kayseri Mahallesi aslında bir proje. Ancak öyle güzel planlanan ve uygulanan bir proje ki, belki bugün değil ancak gelecekte Kayseri’nin en güzel noktalarından biri olmaya aday!

Setenönü Mahallesi‘nin karakteristik ruhunu taşıyan yıkı dökük haldeki tarihi Kayseri evleri ve yapıları, kentin taş işçiliği ile kısa bir süre öncesinde belediyenin restorasyon çalışmalarıyla hayata döndürülmüş.

88 dönüm gibi geniş bir alana yayılan bu eski Ermeni mahallesi, bugün küçük esnafın da yeniden yaşama kazandırılmaya çalışıldığı hem göze hem ruha hitap eden bir cazibe noktası haline getirilmiş. Kayseri otel fırsatları içerisinde uygunluk yakalandığında, mutlaka ziyaret edilemsi gereken yerlerden biri olarak mutlaka tavsiye ediyoruz.

Kayseri Kapalı Çarşı ve Hanları

İstanbul Kapalı Çarşı’dan sonra Osmanlı döneminden kalan en büyük ikinci çarşı olarak bilinen Kayseri Kapalı Çarşı’da 500’e yakın esnaf bulunuyor.

Kayseri Kapalı Çarşı

Günümüzde en önemli alışveriş noktalarından biri olan Kapalı Çarşı’yı İstanbul’dakinden ayıran en dikkat çekici özelliği; Kayseri’de bulunan çarşının sadece turistik bir nokta olmaması! Hem kentte yaşayanlar hem de çevre illerden gelenler Kayseri Kapalı Çarşısı’nda, kuyum, giyim, gıda başta olmak üzere birçok ihtiyacını karşılamaya devam ediyor.

Kapalı Çarşı çevresinde bulunan Pastırmacılar Çarşısı, Kazancılar Çarşısı ile 1252 yılına tarihlenen Gön Han, Sadrazam Nevşehirli İbrahim Paşa’nın yaptırdığı 1723 tarihli Vezir Han yine gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Döner Kümbet

Selçukluların Kümbet olarak anılan ve beylikler döneminde de birçok şehirde görülen anıt mezar yapılarından biri de Kayseri’de yer alıyor.

Kayseri Döner Kümbet

Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Şah Cihan Hatun için 1276 yılında yaptırdığı ve aslında ithaf edilen kişinin yani Şah Cihan Hatun’un ismini taşıyan ancak eserin döndüğü söylentisi ile ismi zamanla Döner Kümbet olan yapı, 12 köşeli mimarisi ve kabartmaları ile türünün en özel örnekleri arasında yer alıyor.

Talas ve Talas Evleri

Erciyes Dağı eteklerinde yer alan ve çeşitli kültürlerin bir arada yaşadığı, dar sokakları, birbiriyle iç içe evleri, karakteristik özgün mimarisi ile Talas, Kayseri’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında önemli bir noktada bulunuyor.

Kayseri Talas Evleri

Genellikle sofa adı verilen büyük bir oda ve bu odadan geçilen yatak odası (harem) ile mutfağa (tokana) bağlanan bir mimari yapıya sahip olan Talas Evleri’nin iki katlı olanlarının üst katları yazlık alt katları kışlık olarak kullanılmış.

Bu yapıların en ilgi çekici özelliklerinden biri de; evlerin bir bölümünün veya tamamının altını kaplayan bodrumların, günümüzde ortaya çıkarılan yeraltı şehirleri ile bağlantılı olduğunun ortaya çıkması.

Talas Evleri’nin en iyi örnekleri Kiçiköy, Han, Harman ve Tablakaya mahallerinde bulunuyor. Turizme kazandırılan 60 tarihi ev ve konağın bulunduğu Ali Saip Paşa Sokak ile sokağın bulunduğu Gölbaşı Meydanı görülmeye değer yerler arasında.

Kayseri Kültür Yolu Rotası

Kayseri’de gezilecek yerler elbette bunlarla sınırlı değil. Eğer Kayseri otelleri arasında bulunan çok sayıdaki alternatif arasından Kayseri otel fiyatları konusunda araştırma yapıp, uygun bir konaklama bulduğunuzda önereceğimiz bir diğer şey ise Kayseri Kültür Yolu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’de gezilecek yerleri bir rota haline getirip işaretlenen noktaların oluşturduğu bir harita oluşturmuş. Bu yapılan harika çalışma sayesinde kenti bilerek ve anlayarak gezme imkanı sunulmuş.

Kayseri Kültür Yolu haritası aşağıda yer alıyor. Kayseri’yi gezmek için nefis bir rota!

Kayseri Kültür Yolu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here