Ana sayfa Gezilecek Yerler Müzekart Hakkında Her Şey! Müzekart Geçerli Müzeler ve Müzekart Fiyatları

Müzekart Hakkında Her Şey! Müzekart Geçerli Müzeler ve Müzekart Fiyatları

3319
0

Türkiye’nin en önemli seyahat uygulamalarından biri kendi sloganı ile “müze müze gezdiren” kartı Müzekart hakkında her şey bu yazıda yer alıyor. Eğer Müzekart nedir? Müzekart nereden alınır? Müzekart fiyatları ile Müzekart geçerli müzeler hangileri öğrenmek isterseniz Türkiye’nin en iyi bireysel seyahat rehberi Gezi Kutusu’nun hazırladığı bu yazıyı okumaya devam edin.

Müzekart Nedir?

Müzekart, eğer bireysel seyahat eden biriyseniz ve gezmek hayat tarzınız ise cüzdanınızdan eksik olmaması gereken en önemli kart!

Müzekart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini ücretsiz gezebilir ve Türkiye topraklarının eşsiz coğrafyasında bulunan tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kaç Çeşit Müzekart Var?

Müzekart uygulaması çeşitli alternatifler içeriyor. Türkiye’de yaşayanlara yönelik 1 yıllık sınırsız girişli alternatiflerin yanında özellikle turistler için bölgesel ve birkaç gün geçerli Museum Pass‘lar da bulunuyor.

Ancak bunlardan sadece Müzekart+ ve Müzekart indirimli kartlar bizi ilgilendiriyor.

Müzekart+

Size tarihin, sanat ve bilimin kapılarını bir yıl boyunca ardına kadar açacak olan Müzekart+, bu süre boyunca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini ücretsiz ve sınırsız gezme imkanı veriyor.

Müzekart Hakkında Her Şey

 

Bunun yanında birçok özel müze ile kurum ve kuruluşlarda avantajlar sağlayan Müzekart+ aldığınız tarihten itibaren bir yıl boyunca geçerli.

Müzekart İndirimli

Akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için indirimli Müze kart olarak tanımlanan Müzekart İndirimli ile Müzekart+ özelliklerine sahip Müzekart’a indirimli fiyatla ulaşabiliyorsunuz.

Müzekart indirimli yine müzekart+ gibi T.C. Kültür ve Turizm  Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini 1 yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sağlıyor.

Müzekart Hakkında Her Şey

Müzekart Kart Fiyatı Nedir?

Müzekart fiyatı 2019 yılı için;

Müzekart+             : 70 TL.

Müzekart İndirimli : 30 TL. olarak sunuluyor.

Müzekart Nereden ve Nasıl Alınır?

Müzekart almak çok kolay. Müzekart+ kartınızı almak için fotoğraflı bir kimlik belgeniz ile birlikte Müzekart Satış Noktaları‘na başvurmanız yeterli oluyor.

Müzekart indirimli kartı almak isteyenlerin ise yine Müzekart Satış Noktalarına, öğrenci kimlik kartı veya E-Devlet aktif öğrencilik durum belge çıktısı beraberinde nüfus kimliği ile birlikte başvurmak gerekiyor.

Burada, 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençlerin ve çocukların Müzekart almasına gerek olmadığını belirtmeliyiz. 18 yaş altı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kimlik teyitli olarak müzelere ücretsiz bilet alarak giriş yapabiliyorlar. Yine de müze kart almak isteyen 18 yaş altı genç ve çocuklar Müze Kart satış noktalarından 5 TL karşılığında bu karta sahip olabiliyorlar.

Müzekart Nerede Kullanılır ve Müzekart Geçen Yerler

Müzekart geçen yerler diye bir sıralama çok yer alacağı için Müzekart geçerli olmayan noktaları saymak çok daha kolay olacak.

Müzekart, Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı; Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler, Denizli Hierapolis Antik Havuz ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise’de geçerli değil. Belirtilen üniteler için ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here