Ana sayfa Listeler Salzburg’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin!

Salzburg’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin!

444
0

Salzach nehrinin kenarında kurulu olan ve ismini bölgeye gelen ilk yerleşimcilerin hayatlarını kazandıkları zengin tuz madeninden alan Salzburg, Alp Dağları‘nın kenarında kurulu, Viyana‘dan 270 kilometre uzaklıkta Almanya sınırında yer alan bir Avusturya kenti.

Salzburg gezilecek yerler

Salzburg ülkenin en büyük dördüncü şehri olmasının yanında aynı ismi taşıyan eyaletin de başkenti.

Salzburg Gezilecek

Günümüzde ortaçağ görüntüsünün hakim olmasıyla ön plana çıksa da, Salzburg kentinin bugünkü şöhretinin kaynağı Mozart. Ünlü bestecinin doğum yeri olan Salzburg, bu işin de kaymağını oldukça başarılı bir şekilde yemeye devam ediyor.

Salzburg Kalesi

Salzburg’da Mutlaka Yapılması Gereken 5 Şey

Salzburg’ geldiğinizde kentte gezilip görülmesi gereken bir çok şey olduğunu zaten hissedeceksiniz. Hatta çoğunuz gelmeden önce bunları liste haline de dökmüş olabilirsiniz.

Salzburg Sokakları

1996 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan kentte; Mirabell Sarayı, Aigen Sarayı, Yukarı Salzburg Hisarı, Leopoldskron Sarayı, Johannes Sarayı, Francis Sarayı, Arenberg Sarayı, Avusturya Sokak Tünelleri, Salzburg Kalesi görülecek yerler arasında bulunuyor. Ama aşağıda sıralayacağımız önerileri de boş geçmeyin!

1 – En İyi Salzburg Manzarası İçin

Teleferikle 1973 metre yükseklikte bulunan Untersberg Dağı‘na çıkın.

Salzburg Untersberg

İstasyonda bulunan kafede kahve veya çayınızı söyleyin ve dağların arasında kurulu olan harika Salzburg şehri manzarasını izleyerek yudumlayın.

2 – Geleneksel Salzburg Çörekleri

Salzburg dağlar arasında yer alan yerleşimiyle, geleneksel Alp Dağları mutfağının da izlerinin görüldüğü bir şehir.

Salzbur Yapılacak Şeyler Tomaselli

1705 yılından beri leziz çörekleri ve kahvesiyle hizmet veren Tomaselli ailesinin kendi işletmeleri olan Cafe Tomaselli bunları tadarken zaman yolculuğuna çıkabileceğiniz en doğru adresler arasında yer alıyor.

3 – The Sound of Music Filmine Konuk Olun

Bahçelerinin güzelliği ile dillerde yıllarca hikayelerinin dolaştığı Mirabell Palace yani Mirabell Sarayı zaten gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Salzburg The Sound of Music Sahneleri

Ancak siz geziniz sırasında 1965 yılı yapımı The Sound of Music filmindeki von Trapp ailesinin binlerce çiçekle dolu alanda yaptığı dansı hayal edebilirsiniz. Çünkü tam da o yerdesiniz.

4 – Mozart’ın Piyanosu

Salzburg tabii ki Mozart’ın evi. Ancak siz onun doğduğu yerin kalabalıklığından biraz uzaklaşıp Mozart’s Residence‘a uğrayın.

Mozart Salzburg Gezisi

Piyanosunun başına oturup o tuşlarla çaldığı Piano Sonata No 14’ü dinleyin.

5 – Salzburger Kunstverein

Müziğin şehri Salzburg’da, ülkenin ilk çağdaş sanat merkezi olarak kabul edilen Salzburger Kunstverein sanat merkezi çok sayıda atölye ve sergi salonuna ev sahipliği yapıyor. Mutlaka orada olun!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here