Ana sayfa Avrupa İtalya Sicilya Gezisi: Akdeniz’in En Büyük Adası Güzelliklerle Dolu

Sicilya Gezisi: Akdeniz’in En Büyük Adası Güzelliklerle Dolu

2123
0

Akdeniz‘in en büyük adası Sicilya, tatil ve seyahat planlarında olması gereken enfes bir nokta. Sicilya gezisi yapmak isteyenler için bir rehber hazırlamadım. Sadece Sicilya’ya gitmek için içinize bir kurt düşürme derdindeyim.

Sicilya Gezisi

Sicilya gezisi özel olarak planlar arasında çok fazla yer almaz. Herkes daha çok -eğer İtalya‘ya gidilecekse- Roma, Floransa, Venedik gibi popüler yerleri tercih eder.

Ancak Sicilya’da hepsinden başka bir hava var. Bir kere burası bir ada. Bir ada olmasının yanında çok ama çok büyük bir ada. Adalıların ve Akdenizlilerin yaşam tarzını hissedebileceğiniz farklı bir nokta.

Bir Sicilya Gezisi Neden Yapılmalı?

Bir Sicilya gezisi neden yapılmalı diye sorulduğunda söylenecek oldukça fazla şey var aslında. Bunlardan ilkini söyledim zaten! Burası bir ada ve Akdeniz’in ortasında.

Sicilya Gezisi

Sicilya, İtalya içinde ayrı bir nokta ve farklı bir dünya adeta. Mafya ile özdeşleşmiş Sicilyalı tabiri burada çok daha sakin bir şekilde süren hayata dönmüş. Sicilyalılar eğlenceli, bir o kadar sakin ve mutlu görünüyorlar.

Sicilya’da görmeniz gereken şeylerin başında Etna yanardağı geliyor. Halen faal olan dünyanın en tehlikeli yanardağlarından biri olan Etna, eski bir kraterine kadar çıkılmasına izin verilen bir nokta.

Sicilya Gezisi

Baba” filmini bilmeyen yoktur. İşte Sicilya bu filmin de anavatanı. Palermo kentine yakın Carleone köyü ziyarete değer noktalardan biri.

Sicilya’ya geldiniz ve müthiş manzaralı noktaları görmeye başladınız bile diyelim ama güzeller güzeli Taormina‘yı görmeden bu adadan ayrılmayın.

Bir zamanlar Hollywood ünlülerinin de tatil ve kaçamak noktalarından olan Taormina nefis bir yer. Taormina’dan teleferikle ineceğiniz Mazzaro plajı da nefis bir nokta. Sicilya’da başka plajlar da bulunuyor. San Vitolo Capo, Marina di Cottone plajları görülmeye değer.

Sicilya Gezisi

Ayrıca Sicilya’ya kadar gelmişken körfeziyle ve hikayeleriyle ünlü Messina kentini de görmeden dönmeyin.

Katanya ise adanın Palermo’dan sonraki merkezi. Agriento‘da tapınaklar vadisi görülmeye değer bir diğer bölge. Ayrıca tabii ki Siracusa da uğramanız gereken noktalardan.

Sicilya Gezisi

Sicilya gezisi yaparken lezzetleri sizi şaşırtacak! Bunun ana nedeni adada yetişen her şeyin Etna Yanardağı lavlarının oluşturduğu bereketli topraktan kaynaklanıyor.

Zaten bir adada olduğunuz için deniz ürünlerinden bahsetmiyorum bile. Şarap ve yemek için uğramanız gereken yerler ise; Trapani, Erice, Marsala şehirleri.

Sicilya Gezisi

Sicilya, sizi mutlu etmeden geri döndürmeyecek kadar etkileyici bir ada.

Sicilya Gezisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here