Ana sayfa Nerede? Nasıl Gidilir? Tophane-i Amire Nerede Nasıl Gidilir?

Tophane-i Amire Nerede Nasıl Gidilir?

1280
0

Tophane-i Amire ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki nedir bu Tophane-i Amire hiç düşündünüz mü?

Tophane-i Amire, 1453 – 1470 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde savunma sanayi için kurulmuş olan top döküm tesisleridir.

Tophane-i Amire nerede

İstanbul‘un fethi sırasında topların büyük rol oynaması ile bundan sonra fetihlerini sürdürmeyi planlayan Sultan II.Mehmet Han, o dönemde Galata surları dışında kalan ve boğazın girişi sayılan yerde Tophane‘yi planlatmıştır.

İlk hali net olarak bilinmese de, Osmanlı dönemi silah sanayisine yönelik yapıların en bilinenleri arasında yer alır.

Tophane-i Amire Nerede?

Tophane-i Amire, isminden de anlaşılacağı gibi İstanbul‘da bugün aynı isimle anılan Tophane semtinde bulunuyor.

Günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılan Tophane-i Amire binası, Boğazkesen Caddesi Defterdar Yokuşu üzerinde yer alıyor.

Tophane-i Amire

Tophane ve Topçuluk

İstanbul’un simgeleri arasında yer alan ve değerli eserlerle dolu olan Tophane semti, Tophane-i Amire ile olduğu kadar Kılıç Ali Paşa Camii ile de ünlüdür.

1843 yılında Ohannes ve Boghos Dadian tarafından kurulan Zeytinburnu Demir Fabrikası’nın (Grande Fabrique) faaliyete geçmesi ve topların da ve diğer silahlar gibi bu fabrikada dökülmeye başlanması ile Tophane’de top dökümü yavaş yavaş kaldırılmıştır.

Dünyanın ilk seri atışlı sahra topu da, 1866-1868 yılları arasında Ahmed Süreyya Emin Bey tarafından beş yüz altın mukabilinde Zeytinburnu Fabrika-i Hümayunu’nda dökülmüştür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here